Jak vybrat stříkací pistoli

Jak vybrat stříkací pistoli
Krátký návod, jak vybrat stříkací pistoli.

Jak vybrat stříkací pistoli

V tomto článku se budeme zabývat výběrem stříkací pistole na barvu.

Začneme základním rozdělením na vzduchové a bez vzduchové stříkací pistole.

Vzduchové stříkací pistole:

Vzduchové stříkací pistole pracují se stlačeným vzduchem. K atomizaci materiálu dochází za pomoci vzduchového rozprašování. Množství materiálu se dávkuje  páčkou a materiál je přiváděn k trysce za pomoci přívodu materiálu.

Přívod materiálu do pistole na barvu:

Vzduchové stříkací pistole mají tyto druhy přívodu materiálu.

  • přívod materiálu s gravitační (průtokovou) nádobkou, kdy je barva dopravována do pistole samovolně za pomocí gravitace
  • přívod materiálu se spodní nádobkou, kde je barva injektoricky vysávána z nádobky (používá se v případech, kdy horní nádobka překáží při práci)
  • přívod materiálu s tlakovým přívodem, kdy je barva do pistole dopravována pod tlakem za pomoci tlakové nádoby

Vzduchové stříkací pistole můžeme dále dělit podle technologie nanášení.

Středotlaká pistole: u středotlakého systému nanášení se používá tlak vzduchu 1,5 - 5 bar.  Vstupní tlak do pistole, je stejný jako výstupní tlak z pistole, pomocí kterého dochází k atomizaci stříkaného materiálu. U tohoto systému se uvádí efektivní přenosová účinnost 35 % - 45 %.

 

HVLP pistole: zkratka HVLP znamená "HIGH VOLUME, LOW PRESSURE", tedy vysoký objem, nízký tlak. Rozdíl oproti středotlakému systému je ve výstupní tlaku z pistole. Tlak na výstupu z pistole, který je zodpovědný za rozprach materiálu je maximálně 1 bar. Díky tomu je úsťová rychlost dopadajícího materiálu nižší, než je tomu u středotlakého systému a tím pádem jej více zůstane na stříkaném předmětu. Dosáhneme tak větší přenosové účinnosti a uspoříme stříkaný materiál. U tohoto systému se uvádí efektivní přenosová účinnost 65% a více. Nevýhoda tohoto systému je vyšší spotřeba stlačeného vzduchu, jelikož snížení tlaku sebou nese větší spotřebu vzduchu, aby mohl být materiál dobře atomizován. Spotřeba vzduchu u tohoto systému je o cca 30 % - 50 % větší než je tomu u středotlakého systému.

Stříkací pistole na barvu AH827

 

LVLP pistolezkratka LVLP znamená "LOW VOLUME, LOW PRESSURE", tedy nízký objem, nízký tlak. Rozdíl oproti systému HVLP je v nižší spotřebě vzduchu. Při stejné přenosové účinnosti jako u systému HVLP, je spotřeba vzduchu nižší. Tudíž úspora na provoz kompresoru a nižší nárok na výkonost kompresoru. U tohoto systému se uvádí efektivní přenosová účinnost o 5 % až 10% vyšší, než je tomu u systému HVLP.

Stříkací pistole na barvu EcoGun 116

 

Bez vzduchové stříkací pistole:

Bez vzduchové stříkací pistole můžeme také nazývat vysokotlakými pistolemi. U těchto pistolí, není materiál atomizován za pomocí stlačeného vzduchu, ale za pomoci vysokého tlaku barvy. Barva je do pistole dopravena za pomoci vysokotlakého čerpadla, nebo stříkacího zařízení. Barva, která je takto stlačena na vysoký tlak cca 100 až 500 bar následně vniká do atmosféry přes vysokotlakou trysku a při kontaktu s atmosférou dochází k její atomizaci. U bez vzduchových pistolí nedochází k tak velkému rozstřiku materiálu, jako je tomu u vzduchových pistolí. Což znamená úspora materiálu a menší prostřik.

 

Bez vzduchové stříkací pistole můžeme také dělit podle technologie nanášení.

Systém AIRLESS: Rozprach materiálu je zajištěn průtokem barvy štěrbinou trysky pod vysokým tlakem (100 až 500 bar). V našem sortimentu můžete nalézt stříkací pistole Dürr (dříve OPTIMA), Wagner, Graco, Tritech, Berizzi a jiné.

Stříkací pistole na malování

 

Systém AIR MIX:  Doplňuje metodu Airless o dodatečný rozprašovací vzduch. Přídavný vzduch dovoluje regulovat tvar paprsku a zjemňuje okraje nástřikového obrazce. Velmi často se tento systém používá v nábytkářském průmyslu. V nabídce máme pistole od firem Dürr (dříve OPTIMA) a Berizzi.

Stříkací pistole na barvu

Technologie AIRLESS a AIRMIX nejsou vhodné pro kusovou výrobu. Důvodem je skutečnost, že k těmto technologiím, je nutné mít i adekvátní stříkací zařízení (vysokotlaké zařízení), které dopravuje barvu do pistole. Tato zařízení jsou s pistolí propojeny vysokotlakými hadicemi. Tyto hadice jsou při  aplikaci zaplněny nátěrovou hmotou. Objem v těchto hadicích je značný a tudíž není z ekonomického hlediska vhodné stříkat menší množství, jak 5 Kg naředěné barvy. Pro menší objemy je vhodnější hledat cestu skrze vzduchové stříkací pistole.

Odeslat článek známému   Vytisknout